Schedule

Subscribe to RSS Feed

2016
Friday, November 11th
8:00 PM

A Longitudinal Study of Diatom Communities at the Confluence, Upper Main Stem, and Tributaries of the Susquehanna River

Joshua R. Levesque, Susquehanna University
Tori L. Ross, Susquehanna University
Amir Y. Alwali, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

A Microbiome Analysis of the West Branch Susquehanna River at Lewisburg

Jakob R. Yankauskas, Bucknell University
Emily Stowe, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

A Study of Diatom Communities in the Upper Main Stem of the Susquehanna River During Various Discharge Regimes, 2014-1016

Amir Y. Alwali, Susquehanna University
Jack R. Holt, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

A Transversal and Longitudinal Study of 4 Headwater Streams Using Wqi and Hydro-Geochemical Analysis

Andrew D. Van Woert, Susquehanna University
Ahmed Lachhab, Susquehanna University
Michael Sharer, Susquehanna University
Michelle Turnbach, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Acclimation and Care of Eastern Hellbender Salamanders (Cryptobranchus alleganiensis alleganiensis) in a Captive Setting

Sean M. Hartzell, Bloomsburg University
Amber L. Pitt, United States Fish and Wildlife Service
Cody Pavlick, Bloomsburg University
Steven R. Rier, Bloomsburg University
Joseph Tavano, Bloomsburg University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

An Investigation Into the Role of Groundwater As a Point Source of Emerging Contaminants to Smallmouth Bass in the Susquehanna River Basin

Tyler J. Thompson, Pennsylvania State University
Tyler Wagner, Pennsylvania State University
Vicki Blazer, Leetown Science Center
Megan Kepler, Pennsylvania State University
Jonathan M. Niles, Susquehanna University
Adam Sperry, United States Geological Survey

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Analysis of Soil Geochemistry in Tributary Alluvial Deltas of the Susquehanna River

Joshua T. Prezkop, Bloomsburg University
Sabrina M. Savidge, Bloomsburg University
Matthew C. Ricker, Bloomsburg University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Analysis of Susquehanna River Water for Metals Using Graphite Furnace Atomic Absorption Spectroscopy

Nicholas Trotter, Susquehanna University
Lou A. Tom, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Analyzing the Abiotic Factors that Contribute to Red-Backed Salamander Growth

Qunaisha Burrows, Susquehanna University
Shayma Remy, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Are Forest Roads and Streams Barriers to the Movement of Red-Backed Salamanders (Plethodon Cinereus)?

Rachel K. Snyder, Susquehanna University
Emily Mausteller, Susquehanna University
Tanya Matlaga, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Are Streamflow Regimes Changing in the Upper Delaware River and Susquehanna River Basins?

David Brandes, Lafayette College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Assessing Various Anthropogenic Impacts in Small Streams With Diatom Nutrient and Amd Guilds in Cambria County, Pennsylvania

Andrew M. Scanlan, Saint Francis University
Katherine E. Meurer, Saint Francis University
Colleen E. Naeger, Saint Francis University
Cassandra Asberry, Saint Francis University
Alayna Hawkins, Saint Francis University
Irne Wolf, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Assessment of Aquatic Insect Communities in Passive Abandoned Mine Drainage Remediation Sites

Lane Loya, Saint Francis University
Justin Merry, Saint Francis University
Alyssa Bartlebaugh, Saint Francis University
Alyssa Rozich, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Assessment of the Benthic Macroinvertebrate Communities of the Upper Main Stem of the Susquehanna River During Summer 2016

Marta Mendez, Susquehanna University
Grace O'Malley, Allegheny College
Michael Bilger, Susquehanna University
Jack R. Holt, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Benthic Macroinvertebrate Communities of Five Headwater Streams in Central Pennsylvania During the Summers of 2015 and 2016

Grace O'Malley, Allegheny College
Michael Bilger, Susquehanna University
Jack R. Holt, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Biological Effectiveness of Instream Restoration

Jeremy M. Gurbatow, Susquehanna University
Daniel Isenberg, Susquehanna University
Michael Bilger, Susquehanna University
Jonathan M. Niles, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Brine Shrimp in Vortex Fluid Flows

Joan D. Gannon, Bucknell University
Tom Solomon, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Brook Trout Population Resiliency to Catastrophic Late Summer Floods

Jonathan M. Niles, Susquehanna University
Evan Childress, United States Geological Survey
John Panas, Susquehanna University
Desmond Edwards, Susquehanna University
Benjamin Lercher, United States Geological Survey

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Cataloging and Monitoring Ms4 Storm Water Outfalls Within an Urbanized Area of Lycoming County

Alison McNett, Lycoming College
Jennifer Twardowski, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Characterization of a Novel Cyanobacterium Isolated from the Susquehanna River

Brianna Bjordhal, Bucknell University
Emily L. Stowe, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Characterizing Sources of Turbidity in Stream Sediment in the Marcellus Shale Gas-Well Drilling Region in Central Pennsylvania

Matthew L. Bell, Lock Haven University
Mohamed Khalequzzaman, Lock Haven University of Pennsylvania

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Co2 Storm Hysteresis in Karst Springs

Joshua M. Barna, Bucknell University
Madison S. Fink, Bucknell University
Laura Toran, Temple University
James L. Berglund, Temple University
Ellen K. Herman, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Comparison of Population Characteristics of Invasive Flathead Catfish Across Three Reaches of the Susquehanna River, Pennsylvania

Danielle Massie, Pennsylvania State University
Michael Moran, Pennsylvania State University
Geoffrey D. Smith, Pennsylvania Fish and Boat Commission
Tyler Wagner, Pennsylvania State University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Comparison of Population Characteristics of Invasive Flathead Catfish Across Three Reaches of the Susquehanna River, Pennsylvania.

Danielle Massie, Pennsylvania State University
Michael Moran, Pennsylvania State University
Geoffrey D. Smith, Pennsylvania Fish and Boat Commission
Tyler X. Wagner, Pennsylvania State University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Contribution of Lycoming College CWI to the PFBC Unassessed Waters Project (2010-2016)

Ryan Orgitano, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Crayfish Aggression: Rusties vs. Alleghenies

Kimberlee M. O'Hop, King's College
Peter T. Lange, King's College
Brian P. Mangan, King's College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Crayfish Exploratory Behavior

Peter T. Lange, King's College
Kimberlee M. O'Hop, King's College
Brian P. Mangan, King's College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Estimation of Daily Net Ecosystem Production Rates in the Susquehanna River Using Inverse Modeling With Dissolved Oxygen

Katharine R. Faulkner, Bucknell University
Matthew E. McTammany, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Evaluation of Three Stream Restoration Projects in Loyalsock Creek Watershed

Dominic Novella, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Examining Soil Invertebrate Populations to Better Understand the Impacts of Climate Change On Terrestrial Salamanders

Emily R. Mausteller, Susquehanna University
Michelle Gillette, Susquehanna University
Tanya Matlaga, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Flooding in Pennsylvania’S Small Communities: Policy Analysis of Mitigation Strategies and Floodplain Management

L. Donald Duke, Florida Gulf Coast University
Will Miller, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Habitat Preferences, and Population Structure and Stability, in Two Eastern Hellbender Meta-Populations in a Tributary of the West Branch of the Susquehanna River

Sarah A. Musheno, Lycoming College
Toby R. Boyer, Lycoming College
Peter J. Petoks, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Identification and Analysis of Two Novel Cyanobacteria from Local Water

Emma L. Hundermark, Bucknell University
Emily L. Stowe, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

In Search of Data - Fishing Creek Hydro Watch Summer 2016

Dereck Ciecierski, Bloomsburg University
Nathan Shapiro, Bloomsburg University
Jennifer Whisner, Bloomsburg University
Benjamin Franek, Bloomsburg University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Individual and Population Health for Two Eastern Hellbender Meta-Populations in a Tributary of the West Branch of the Susquehanna River

Seth D. Lansberry, Lycoming College
Peter J. Petokas, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Integrated Water Resource Management - One Water!

Jim Weaver, County Planning Directors Association of Pennsylvania

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Lake Bathymetry Analysis of Pecks Pond in Pike County, Pa Using Ground Penetrating Radar and Geographic Information Systems

Michael V. Sharer, Susquehanna University
Ahmed Lachhab, Susquehanna University
Chad Freed, University of Pennsylvania

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Linking Patterns in Endocrine-Disrupting Compounds to Storm Discharge and Yoy Smb Health in the Upper Juniata River Watershed

George T. Merovich Jr., Juniata College
Ryan E. Heisler, Juniata College
Logan R. Stenger, Juniata College
Katie Mattas, Juniata College
Ryan Braham, Leetown Science Center
Dennis Johnson, Juniata College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Long-Term Trends in Amd and Marcellus Related Parameters in Beech Creek and Clearfield Watersheds, Pennsylvania

Morgen Weiant, Lock Haven University
Matt Bell, Lock Haven University
Rose Nash, Lock Haven University
Aaron McNamara, Lock Haven University
Dustin Ballat, Lock Haven University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Macroinvertebrate Recovery: a Study of Bradley Run an In-Situ Co-Treatment of Acid Mine Drainage and Municipal Waste Water

Morgan C. Whited, Saint Francis University
Sawyer Rensel, Saint Francis University
Justin Hugo, Saint Francis University
Jack Gaughan, Saint Francis University
William Strosnider, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Measuring Variation in the Macroinvertebrate Population of a Headwater Stream: May - September 2016

Carolyn R. DeWitt, Mansfield University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Media-Facilitated Iron Oxidizing Bioreactor for Acid Mine Drainage Treatment

Andrew D. Putt, Mansfield University
Jennifer Demchak, Mansfield University
Jeanne Kagle, Mansfield University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Mercury Contamination of Salamander Prey from a Riparian Forest

Joseph M. Tona, King's College
Joseph M. Ramos, King's College
Brian P. Mangan, King's College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Microbeads, BPA, and Nanoparticles: How Small Novel Contaminants Affect Stream Ecosystem Function in the West Branch Susquehanna Watershed

Sara Sette, Lock Haven University
Kevin Hulings, Lock Haven University
Heather Bechtold, Lock Haven University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Movement Dynamics and Population Genetics of Smallmouth Bass in the Susquehanna River Basin

Megan K. Schall, Pennsylvania State University
Tyler Wagner, Pennsylvania State University
Meredith Bartron, United States Fish and Wildlife Service
Vicki S. Blazer, Leetown Science Center
Timothy Wertz, Pennsylvania Department of Environmental Protection
Jonathan Niles, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Movers and Stayers: What Factors Influence Brook Trout Movement Behavior?

Savannah Rhoads, Susquehanna University
Shannon White, Pennsylvania State University
Tyler Wagner, Pennsylvania State University
Jonathan Niles, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Patterns of Ground Spider Community Diversity and Richness Across Riparian Buffers Dominated by Japanese Knotweed (Fallopia japonica)

Katie S. Fisher, Susquehanna University
Tara Barbarich, Susquehanna University
Shannon Hailey, Susquehanna University
Matthew Persons, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Physiographic Provinces Help Us to Predict Brook Trout Populations

Tia Kissinger, Susquehanna University
Dan Ressler, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Seasonal Changes in Hellbender (Cryptobranchus alleganiensis) Environmental DNA Concentrations in the Susquehanna River Watershed

Dominique Ruszala, Bucknell University
Mack Jones, Bucknell University
Mizuki Takahashi, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Spatial and Temporal Variations in Trace Metal Contents in Salt Marshes Sediments in Wallops Island, Virginia

Nathan A. Dick, Lock Haven University
Mohamed Khalequzzaman, Lock Haven University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Species and Population-Level Differences in Submersion Tolerance Among Riparian and Non-Riparian Spiders

Tara Barbarich, Susquehanna University
Hailey Shannon, Susquehanna University
Derek Wilson, Susquehanna University
Matthew Persons, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Stream Temperature and Stress Protein Regulation in Brook Trout

Shannon White, Pennsylvania State University
Luke R. Iwanowicz, United States Geological Survey
Tyler Wagner, Pennsylvania State University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Susquehanna University and the PFBC Unassessed Waters Initiative in the Susquehanna Basin 2011-2016

Jonathan M. Niles, Susquehanna University
Daniel Isenberg, Susquehanna University
Michael D. Bilger, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

The Effect of Abiotic Factors On the Density of Juvenile and Adult Terrestrial Salamanders in Forests of the Northeastern United States

Emily A. Firestone, Susquehanna University
Eileen Gonzalez, Susquehanna University
Kenneth A. Haag, Susquehanna University
Tanya Matlaga, Susquehana University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

The Effect of Temporal Changes in Phosphorous Supply On Stream Biofilms

Jennifer A. Tuomisto, Bloomsburg University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

The Effects of Estrogen, Progesterone, and Testosterone On Zebrafish Caudal Fin Regeneration

Irene M. Wolf, Saint Francis University
Zachary Sterner, Saint Francis University
Cassanra Asberry, Saint Francis University
Colleen Naeger, Saint Francis University
Katherine Meurer, Saint Francis University
Alayna Hawkins, Saint Francis University
Michelle Gallagher, Saint Francis University
Andrew Scanlan, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

The Occupancy Rate of Artificial Cover Objects in a Riparian Forest: Grass vs. Leaf Litter and the Influence of Precipitation

Nicholas J. Martino, King's College
Stephen M. Czanker, King's College
Brian P. Mangan, King's College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Towards Seasonal Optimization of the Buffalo Creek Acid Precipitation Treatment System (Bcapts) in Union County, Pennsylvania

Kristin L. Dippold, Bucknell University
Carl S. Kirby, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Variability of Diatom Communities in Five Headwater Streams of Central Pennsylvania During the Summers of 2015 and 2016

Brian Rothbard, Susquehanna University
Alexis Hoffman, Selinsgrove Area School District
Amir Alwali, Susquehanna University
Grace O'Malley, Allegheny College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Variation in Mercury Levels Among Riparian and Non-Riparian Spider Species

Hailey Shannon, Susquehanna University
Tara Barbarich, Susquehanna University
Derek Wilson, Susquehanna University
Brian Mangan, King's College
Matthew Persons, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

Waterdale Environmental Center – a Link Between Watershed Issues and Educational Outreach

Justin Potuck, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM

What Is the Best Water Quality Index (WQI) to Assess Headwater Streams?

Michelle Turnbach, Susquehanna University
Ahmed Lachhab, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 9:59 PM