Schedule

Subscribe to RSS Feed

2014
Friday, November 21st
8:00 PM

2014 State of the Little Juniata River

Garret Kratina, Juniata College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

An Environmental DNA Survey of Eastern Hellbender (Cryptobranchus A. alleganiensis) Populations in the Central Pennsylvania

Mayu Uemura, Bucknell University
Mizuki K. Takahashi, Bucknell University
Matthew Venesky, Allegheny College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Analysis of Dna Sequences From Largemouth Bass Virus Isolates From Smallmouth Bass

Shannon Pipes, Lycoming College
Jefferey D. Newman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Assessing the Trophic State of Rose Valley Lake

Hannah Morrissette, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Assessment of Passive and Active Macroinvertebrate Collection Methods in Adjacent Reaches on the Upper Main Stem of the Susquehanna River 2012-2014

Andrew Anthony, Susquehanna University
Michael Bilger, Susquehanna University
Jack Holt, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Bathymetry and Sediment Accumulation of Walker Lake, PA Using Two GPR Antennas

Ahmed Lachhab, Susquehanna University
Matthew Beren, Clemson University
Aaron Booterbaugh, University of Calgary

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Black Spot Disease in a Large Discrete Sample of Spotfin Shiners From the Upper Susquehanna River

Chad K. Katra, King's College
Thomas P. Mangana, King's College
Brian P. Mangan, King's College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Black Spot Disease in a Large Discrete Sample of Spotfin Shiners From the Upper Susquehanna River

Chad K. Katra, King's College
Thomas P. Mangana, King's College
Brian P. Mangan, King's College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Comparison of the Water Quality, Fish and Macroinvertebrate Characteristics of Two Class A Trout Waters with other Impaired Streams

Alison McNett, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Competitive Effect and Mechanisms of an Invasive Species, Japanese Knotweed (Polygonum cuspidatum) in the Riparian Plant Community of the Susquehanna River

Emily A. Jager, Bucknell University
Mark Spiro, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Contribution of Lycoming College CWI to the PFBC Unassessed Waters Project (2010-2014)

Toby Boyer, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Drinking Before the Drills: a Study of Three Pristine Water Sites in Sullivan County

Shelby S. Coleman, Bloomsburg University
Christopher P. Hallen, Bloomsburg University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Drinking Before the Drills: a Study of Three Pristine Water Sites in Sullivan County

Shelby S. Coleman, Bloomsburg University
Christopher P. Hallen, Bloomsburg University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Evaluation of Metals and Organic Compounds in Water Samples From Seven Locations Across the Upper Main Stem of the Susquehanna River Near Sunbury, PA

Kristen M. Benitez, Susquehanna University
Amir Y. Alwalki, Susquehanna University
Lou Ann Tom, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Feasibility of Using Freshwater Mussels to Monitor BA and SR Contaminations in Pennsylvania Streams

Xiaoying Pu, Bucknell University
Carl S. Kirby, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Habitat Preferences, and Population Structure and Stability, in an Eastern Hellbender Population in the West Branch of the Susquehanna River

Sarah D. Pedrick, Lycoming College
Samuel E. Wanner, Lycoming College
Peter J. Petokas, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Identification of Bacteria Isolated from Lesions on Young of Year Smallmouth Bass

Miranda Giraldo, Lycoming College
Hannah Morrissette, Lycoming College
Joseph Dinsmore, Lycoming College
Sydney Blosser, Lycoming College
Jeffrey D. Newman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Impact of AMD and Marcellus Shale Gas-Well Drilling on Surface Water Quality in Centre, Clearfield, and Clinton Counties, PA

Eric J. Pirrone, Lock Haven University
Brandin Mann, Lock Haven University
Alex Neidig, Lock Haven University
Philip Griffith, Lock Haven University
Thomas Keane, Lock Haven University
Md. Khalequzzaman, Lock Haven University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Importance of Aquatic Prey Subsidies and Habitat Structure to Riparian Spider Communities Along a Stream Size Gradient

Claire C. Rapp, Bucknell University
Matthew E. McTammany, Bucknell University
Nicole R. King, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Investigation of Fluvial Mixing Zones in the Marsh-Beech-Bald Eagle Creek System in Centre and Clinton Counties, Pennsylvania

Eric J. Pirrone, Lock Haven University
Alex Neidig, Lock Haven University
Brandin Mann, Lock Haven University
Philip Griffith, Lock Haven University
Thomas Keane, Lock Haven University
Md. Khalequzzaman, Lock Haven University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Landscape Characteristics of Unnamed Tributaries on White Deer Creek

Daniel Ressler, Susquehanna University
John Niles, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Lateral Mixing of the North and West Branches of Susquehanna River at Hummels Wharf, PA

Brian Zuidervliet, Susquehanna University
Ahmed Lachhab, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Marcellus Shale Development, Air Pollution, and Asthma Exacerbations

Sara G. Rasmussen, Johns Hopkins University
Jennifer K. Irving, Geisinger Health System
Dione G. Mercer, Geisinger Health System
Brian S. Schwartz, Johns Hopkins University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Open Limestone Channels For Acid Mine Drainage Treatment: Performance and Design Guidance

Sergio Carvajal-Sanchez, Saint Francis University
William H. Strosnider, Saint Francis University
Charles Spellman, Saint Francis University
Joshua Vinglish, Saint Francis University
Arthur Rose, Saint Francis University
Edward Zovinka, Saint Francis University
Joel Bandstra, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Passive Co-Treatment of Acid Mine Drainage and Municipal Wastewater: Simple Anaerobic Trials

Jacob McCloskey, Saint Francis University
Rebecca Peer, Saint Francis University
Emily Bach, Saint Francis University
Evan Anthony, Saint Francis University
Jeffrey Chastel, Saint Francis University
Peter Smyntek, Saint Francis University
Rachel Wagner, Saint Francis University
Joel Bandstra, Saint Francis University
William Strosnider, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Passive Co-Treatment of Acid Mine Drainage and Municipal Wastewater: Simple Anaerobic Trials

Jeffrey Chastel, Saint Francis University
William Strosnider, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Pre-Construction Assessment of Turtle Creek and Unnamed Tributaries (Turtle Creek, Union County)

Dave Rebuck, Pennsylvania Department of Environmental Protection

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Preliminary Report On Diatom Communities in the Upper Main Stem of the Susquehanna River in 2013-2014

Ian J. Murray, Susquehanna University
Amir Alwali, Susquehanna University
Jack Holt, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Presence of Trout Populations in Unassessed Streams of North Central Pennsylvania

Dan Isenberg, Susquehanna University
John Panas, Susquehanna University
Desmond Edwards, Susquehanna University
Jeremy Gurbatow, Susquehanna University
Erin McKeown, Susquehanna University
Mike Bilger, Susquehanna University
Jonathan Niles, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Raystown Lake Channel Catfish Spawning Study (2013-14)

Garret Kratina, Juniata College
Lucas Corbin, Juniata College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

River Bed Characterization on the West Branch of the Susquehanna River with Side Scan Sonar

Tucker Cottrell, Bucknell University
Jessica T. Newlin, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Stories of the Susquehanna

Henry Stann, Bucknell University
Alexa Gorski, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Stream Size Determines the Response of Microbial Communities to Phosphorus Pulses During Storm Runoff

Sarah E. Hay, Bloomsburg University
Steven T. Rier, Bloomsburg University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Temporal Variation in Black Spot Disease in Three Common Species of Cyprinids From the Susquehanna River

Chad K. Katra, King's College
Thomas P. Mangana, King's College
Vanessa L. Wagner, King's College
Brian P. Mangan, King's College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

The 2014 Acadian Program in Regional Conservation and Stewardship- Report From the PA Team of SRHCES

Trent Lee, Lycoming College
Haley Gionne, Bloomsburg University
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

The Effect of Sodium Chloride On the Rate of Calcite Dissolution and Acid Mine Drainage

Jessica E. Mazzur, Saint Francis University
Maria A. Messina, Saint Francis University
John A. Golanoski, Saint Francis University
Austin W. Renz, Saint Francis University
Nick J. Frank, Saint Francis University
Sergio Carvajal-Sanchez, Saint Francis University
Joel Bandstra, Saint Francis University
Bill H.J. Strosnider, Saint Francis University
Rachel Wagner, Saint Francis University
Charles D. Spellman, Saint Francis University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

The Lycoming County Farm Project – 4th Year Update of Water Quality Monitoring

Alec Minnick, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

The Missing Legacy of Middle Creek Lake: Implications of Legacy Sediment Erosion

Jennifer M. Elick, Susquehanna University
Kyle Seaman, Susquehanna University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

The Riparian Continuum Concept: Spiders and Cross Ecosystem Subsidies Along a Stream Size Gradient

Nicole R. King, Bucknell University
Matthew E. McTammany, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Use of Artificial Nest Boxes to Facilitate Egg Collection for an Eastern Hellbender Head-Starting Program

Samuel E. Wanner, Lycoming College
Sarah D. Pedrick, Lycoming College
Peter J. Petokas, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Water Quality of the West Branch Susquehanna River at Watsontown

Johanna Hripto, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Water Quality Status of Black Hole Creek, Lycoming County, PA

Juian Jones, Lycoming College
Mel Zimmerman, Lycoming College

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Water Temperature Variability in the West Branch of the Susquehanna River and Its Tributaries

Erin Cox, Bucknell University
Jessica T. Newlin, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM

Watershed Monitoring Network Using Sensor Nodes in a Mesh Topology

Gilbert Kim, Bucknell University
Alan Marchiori, Bucknell University

Elaine Langone Center, Terrace Room

8:00 PM - 10:00 PM